doc. dr. sc. Dino Krupić
Odsjek za psihologiju Filozofski fakultet OsijekRadionica: Mjere li psihološki instrumenti (koje koristimo u praksi) ono za što su namijenjeni? Mjerna invarijantnost u praksi
Da bi kreirali stručno mišljenje ili donijeli za pojedinca važnu odluku, psiholozi se koriste mjernim instrumentima poput testova inteligencije i upitnika ličnosti. Neki mjerni instrumenti imaju izvrsnu reputaciju među praktičarima, ali ne i među psihometričarima. Takvi instrumenti nerijetko se koriste više desetljeća i u njihovu se upotrebljivost ne sumnja. Međutim, od pojave prvih programa za statističku analizu nastao je niz statističkih analiza koje mogu ispitivati vrlo specifične aspekte vezane uz valjanost mjernih instrumenata. Ovom edukacijom planira se približiti važnost mjerne invarijantnosti onima koji u svom svakodnevnom poslu koriste psihodijagnostička sredstva, ali i znanstvenicima koji su zainteresirani za psihometrijska svojstva instrumenata koje koriste u svom znanstvenom području. Osim konceptualnog upoznavanja s mjernom invarijantnosti, provest će se i demonstracija ove analize u statističkom programu JASP za čije korištenje nije potrebno nikakvo predznanje.
Doc. dr. sc. Dino Krupić predaje statistiku i metodologiju na Odsjeku za psihologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Nakon obrazovanja pohađao je veći broj edukacija iz područja statistike i metodologije (npr. Mplus Cambridge Course), ali i držao velik broj edukacija na znanstvenim konferencijama i u sklopu programa cjeloživotnog učenja. Autor je većeg broja radova objavljenih u Q1 i Q2 časopisima i poglavlja u priručnicima izdavača poput Cambridge University Press, te je suurednik sveučilišnog udžbenika Personality and intelligence: The Psychology of Individual Differences za izdavača Oxford University Press koji će se naći na policama knjižara početkom 2024. godine. Nagrađen je za znanstveni doprinos 2014. i 2017. na Filozofskom fakultetu u Osijeku.
prof. dr. sc. Zoran Sušanj
direktor konzultantske kuće At AdriaKako strateški planirati razvoj ljudskih potencijala? – pitaj mentora
Bez obzira jeste li student psihologije koji tek razmišlja o svojoj karijeri ili već iskusan stručnjak koji radi u području razvoja ljudskih potencijala, na pravom ste mjestu! Uz šalicu jutarnje kave s našim ćete mentorom imati priliku raspravljati o suvremenim (ili ipak vječitim?!) izazovima strateškog planiranja razvoja ljudskih potencijala: Kako promišljati budućnost kad se sve tako brzo mijenja? Odakle pri planiranju razvoja ljudi uopće krenuti? Koje bi sve podatke bilo dobro prikupiti i kako ih analizirati? Što bi prethodno morali pitati menadžere, a što bi im morali znati reći? Trebamo li u strateško planiranje razvoja uključiti zaposlenike i ako da, koje i kako? Koliko su nam u tom procesu važni ciljevi i strategije poslovanja? Jesu li nam „lijepe rečenice“ iz misije i vizije poduzeća uopće upotrebljive? I konačno – kakve veze kultura i pravda imaju s tim?
Zoran Sušanj diplomirao je psihologiju na Pedagoškom fakultetu u Rijeci, magistrirao na Filozofskoj fakulteti u Ljubljani, te doktorirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radio je kao kadrovik u DINA-Petrokemiji Omišalj, kao vojni psiholog u Hrvatskoj vojsci te kao direktor AT Adria d.o.o. za poslovno savjetovanje organizacija različitih djelatnosti u području upravljanja i sustavnog razvoja ljudskih potencijala. Zaposlen je u trajnom zvanju redovitog profesora na Odsjeku za psihologiju Filozofskoga fakulteta u Rijeci, gdje je ujedno i voditelj Centra za primijenjenu psihologiju. Na diplomskom studiju psihologije predaje Organizacijsku psihologiju, Psihologiju rukovođenja i Organizacijski razvoj, a nastavu iz šireg područja psihologije rada i organizacijske psihologije izvodi i na drugim diplomskim i poslijediplomskim studijima u zemlji i inozemstvu. Bavio se istraživanjima radne motivacije, psihologije poduzetništva, rukovođenja, organizacijske klime i kulture i organizacijske pravednosti. Objavio je šezdesetak znanstvenih i stručnih radova te dvije knjige iz područja organizacijske psihologije i razvoja ljudskih potencijala. Koordinator je Ureda za karijere i voditelj Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci, predsjednik Odbora za strategiju Sveučilišta u Rijeci te savjetnik rektorice Sveučilišta u Rijeci za strateško upravljanje i ljudske potencijale.